Kategorie

Producenci
nowoczesne lampy azzardo
reklama:

Lampy zewnętrzne

Jest 107 produktów.

Produkty na stronie

Produkty na stronie


Oświetlenie wokół domu (lampa sufitowa zewnętrzna, kinkiet zewnętrzny, oczka wpustowe) – jak zaplanować nowoczesne oświetlenie zewnętrzne domu?

Zanim właściciel posesji zdecyduje się na wybór konkretnych opraw (lampy wiszące, kinkiety zewnętrzne), powinien zaprojektować zewnętrzną instalację elektryczną. Jakie typy opraw oświetleniowych umieścić w terenie? Jak zostaną rozmieszczone i w jakiej ilości? – To pytania, na które powinien znać odpowiedzi. Przemyślany projekt powinien uwzględniać wszystkie rodzaje oświetlenia, które mają zostać zainstalowane w ogrodzie. Istotne jest tutaj oświetlenie w bliskim sąsiedztwie domu, jak i w ramach terenu odsuniętego dalej od budynku. Tak minimalizuje się ryzyko niebezpiecznych wypadków, a nieruchomość zyskuje nowy, atrakcyjny wygląd.

Gdy projektuje się oświetlenie ogrodu, warto na początku podzielić przestrzeń na kilka stref funkcjonalnych. Wydzielamy je, biorąc pod uwagę sposób, w jaki posesja zostanie zagospodarowana. Niezwykle ważny jest gust oraz indywidualne preferencje użytkowników i to, jak ogród za domem będzie użytkowany. Aranżacja oświetlenia ogrodu może się różnić w zależności od tego, czy posesję zamieszkuje rodzina z małymi dziećmi, osoba bezdzietna, czy ludzie starsi.

W ramach podziału przestrzeni na strefy funkcjonalne, w większości przypadków uwzględnimy: strefę podjazdu oraz wejścia; przestrzeń wypoczynkową tarasu lub ogrodu; nowoczesne oświetlenie ścieżek i ciągów komunikacyjnych; oświetlenie budynków; iluminację roślinności. To jednak nie jedyne rozwiązanie. Poszczególne projekty – w zależności od realizacji – mogą uwzględniać więcej albo mniej stref funkcjonalnych. Rozbudowane aranżacje przewidują montaż lamp zewnętrznych również w pobliżu altan lub innych budowli ogrodowych, a także podświetlanie oczek wodnych albo innych zbiorników znajdujących się na terenie posesji.

Lampy elewacyjne nad strefy wejścia i podjazdu do garażu – gdzie powinna trafić lampa sufitowa zewnętrzna?

Nowoczesne lampy zewnętrzne (sufitowe, ścienne, do gruntu) bez wątpienia powinny pojawić się w strefie wejścia do domu oraz na podjeździe (oświetlenie drzwi wejściowych). Nie może ich tam zabraknąć z kilku ważnych powodów. Pamiętajmy, że zazwyczaj jest to najbardziej reprezentacyjna część domu, wyeksponowana od strony ulicy. Stanowi wizytówkę zarówno domu, jak i mieszkających w nim osób. Jest najbardziej widoczna dla przechodzących przed posesją osób. Efektowne oświetlenie domu zewnętrzne wpłynie na jego atrakcyjność wizualną, będzie też świadectwem dbałości o miejsce do życia.

Istnieje też kilka ważniejszych powodów, dla których warto zadbać o montaż lamp ogrodowych na podjeździe i w strefie wejścia. Najistotniejszą z nich pozostaje bezpieczeństwo mieszkańców. Zamontowane nad strefą wejściową lampy LED (nad przestrzenią drzwi wejściowych) i lampy do ogrodu dokładnie oświetlają stojącą przed drzwiami osobę i umożliwiają jej identyfikację po zapadnięciu ciemności. Dzięki temu możemy uniknąć wpuszczenia do domu niepożądanych osób i wielu potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Światło w strefie wejściowej ułatwia otwieranie drzwi po zmroku. Bez niego zdecydowanie trudniej byłoby trafić kluczem do zamka, czy znaleźć klucze w damskiej torebce. To jednak jeszcze nie wszystko.

Numer domu wieszany jest zazwyczaj w widocznym miejscu, niedaleko drzwi wejściowych. Montaż lampy zewnętrznej w okolicach drzwi powinien być pomyślany tak, by oświetlić również tę tabliczkę. Dzięki temu goście będą w stanie odnaleźć dany adres po zapadnięciu zmroku.

Powód, dla którego warto oświetlić podjazd, wydaje się oczywisty. Bez niego trudno wjechać na posesję i zaparkować. Oświetlona strefa wejściowa podnosi też bezpieczeństwo posesji oraz domowników, odstrasza ewentualnych intruzów, którzy mogliby wtargnąć na jej teren. Z tego samego powodu oświetlamy ścieżkę do domu. Dzięki zamontowanym wzdłuż niej lampom zewnętrznym zdecydowanie łatwiej dotrzemy do drzwi wejściowych i będziemy czuć się bezpieczniej w każdej sytuacji.

Rodzaj lamp zewnętrznych oraz ich forma zależy w dużym stopniu od pełnionej przez nie funkcji. Nad strefą wejścia najczęściej montuje się kinkiety zewnętrzne. Miewają różną wielkość oraz formę. Podjazd oraz prowadząca do domu ścieżka oświetla się przy pomocy zewnętrznych lamp stojących. Lampy słupki dzięki efektownej formie doskonale prezentują się przed domem i nieraz pełnią również rolę dekoracyjną.

Sposoby oświetlenia tarasu i strefy wypoczynkowej w ogrodzie

Gdy pogoda się poprawia i robi się ciepło, wiele osób z chęcią korzysta z ogrodów i przydomowej przestrzeni. Zaaranżowane tam strefy wypoczynku zachęcają do przebywania na świeżym powietrzu. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu, domownicy mogą z nich korzystać zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku.

Rola oświetlenia zewnętrznego na tarasie (różnorodne lampy) polega na stworzeniu odpowiednich warunków do wypoczynku. Zamontowane na zewnątrz domu oprawy powinny świecić wystarczająco jasno, by umożliwić komfortowe poruszanie się po jego przestrzeni (standardowa jasność lub modele pozwalające na regulowanie poziomu jasności – funkcja ściemniacza). Z drugiej jednak strony światło nie może być za jasne, ponieważ nie będzie sprzyjać relaksowi. Najlepiej, jeśli zadba się o to, by było dyskretne, stonowane i nie świeciło bezpośrednio na odpoczywających na tarasie gości. Światło powinno budować klimatyczny nastrój i skłaniać do odpoczynku. W roli opraw, które stworzą taką atmosferę, doskonale sprawdzają się zamontowane na ścianie budynku kinkiety. Już dwie takie oprawy oświetleniowe zewnętrzne w okolicy domowych tarasów, dają całkiem sporo światła. Dodatkowo można połączyć je z innym typem opraw, by uzyskać optymalny efekt.

Jeśli taras jest zadaszony, do oświetlenia może posłużyć lampa wisząca, ogrodowa girlanda albo oprawa oświetleniowa wpuszczana w sufit (plafony zewnętrzne). Taką aranżację warto urozmaicić lampami zewnętrznymi w formie słupków, zamontowanych na terenie ogrodu, w niedalekiej odległości od tarasu. Choć nie będą znajdować się bezpośrednio na tarasie, skutecznie oświetlą przestrzeń wokół niego.

Oświetlony taras często staje się miejscem spotkań dla rodziny i znajomych oraz klimatyczną przestrzenią wypoczynkową, gdzie można zrelaksować się po całym dniu, odetchnąć świeżym powietrzem, gdy zapadnie wieczór i porozmawiać z bliskimi. Przemyślana aranżacja tarasu (lub większego balkonu) sprawia, że stanie się on przedłużeniem salonu, co ma szczególnie duże znaczenie zwłaszcza latem.

Przestrzeń wypoczynkowa jednak nie musi ograniczać się do tarasu. Równie dobrze da się zaaranżować miejsce do relaksu na terenie ogrodu. Przydaje się do tego ogrodowa architektura. Usytuowana na terenie ogrodu altana w ciągu dnia zapewnia ień, a wieczorem staje się klimatycznym zakątkiem, gdzie można odpocząć i spędzić miło czas z przyjaciółmi lub zjeść romantyczną kolację. Konkretne lampy zewnętrzne LED w altanie sprzyjają długim, wieczornym rozmowom i uprzyjemniają czas spędzany w ogrodzie.

Funkcjonalne oświetlenie ścieżek i ciągów komunikacyjnych (lampy klasyczne i z czujnikiem ruchu)

W większych ogrodach warto pomyśleć o wytyczeniu alejek, które ułatwiają poruszanie się po posesji. Każda ścieżka na terenie ogrodu, podobnie jak podjazd do domu i ścieżka prowadząca od furtki do budynku, powinna zostać odpowiednio oświetlona. Dzięki temu użytkownicy mogą bezpiecznie poruszać się po terenie ogrodu, zarówno w dzień, jak i wieczorem. Zamontowanie przy ciągach komunikacyjnych lamp zewnętrznych pozwala uniknąć niebezpiecznych upadków i potknięć o wystający korzeń lub nierówność podłoża. Nowoczesne oświetlenie domu na zewnątrz (a zwłaszcza oświetlenie ścieżek) jest szczególnie istotne, jeśli z ogrodu korzystają małe dzieci i osoby starsze. Rolę lamp do ogrodu, które podnoszą bezpieczeństwo na wytyczonych w ogrodzie ścieżkach, pełnią zazwyczaj lampy umieszczone na niewielkich słupkach ogrodowych, nieprzekraczających zwykle 1 metra wysokości. Skromna stylistyka takich opraw doskonale wpisuje się w różne ogrodowe aranżacje.

Zamontowane na terenie posesji lampy wpływają na komfort korzystania z ogrodu i podnoszą poczucie bezpieczeństwa użytkowników. W niektórych przypadkach warto z ich montażem wyjść poza ogrodowe ścieżki i uwzględnić lampy w przestrzeniach oddalonych od domu. Dotyczy to zwłaszcza tych części posesji, które tworzą ciemne i nieprzyjemne zakamarki. Rozświetlenie takich przestrzeni może uchronić mieszkańców przed wtargnięciem na posesję niepowołanych osób, a także potrafi spełniać funkcję dekoracyjną, jeśli postawi się na ciekawą iluminację świetlną.

Oświetlenie elewacji domów – nie tylko zewnętrzne lampy sufitowe jako oświetlenie elewacyjne

Efektownie oświetlony budynek doskonale prezentuje się z ulicy i stanowi dumę właściciela budynku. Jak stworzyć eleganckie oświetlenie elewacji? Wykorzystanie lamp zewnętrznych do oświetlenia elewacji frontowej (lampy sufitowe zewnętrzne, kinkiety, plafon LED zewnętrzny – standardowy lub zintegrowany, z wbudowanymi diodami LED) poprawia estetykę domu. Wpływa też na poprawę poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Dzięki zamontowanym na ścianach zewnętrznych lampom. można zniechęcić potencjalnych intruzów przed próbami dostania się do wnętrza domu. Natomiast postawienie na modele LED to wysoka energooszczędność i wygoda w codziennym użytkowaniu, a także nowoczesny i ciekawy design.

Do oświetlenia budynków stosuje się kinkiety (oprawy ścienne). Duży wybór takich opraw pozwala dopasować je do stylistyki budynku. Kinkiety zewnętrzne powinny być równomiernie rozmieszczone na elewacji, choć nie musi to być układ symetryczny. Dekoracyjny efekt świetlny, jaki zwykle tworzą, zdecydowanie uatrakcyjnia wygląd elewacji. Kinkiety zewnętrzne mogą przybierać różne formy i emitować światło skierowane w dół, w górę lub w obu kierunkach. Innym rozwiązaniem jest postawienie na plafony zewnętrzne, które ciekawie uatrakcyjniają wygląd elewacji.

Iluminacja ogrodowej roślinności a nowoczesne modele oświetleniowe – odpowiednia oprawa i źródło światła w sklepie Azzardo (lampy zewnętrzne kinkiety, słupki i inne)

Bardziej rozbudowane aranżacje ogrodu, oprócz oświetlenia elewacji (z użyciem plafonów i kinkietów zewnętrznych), alejek i podjazdów, niejednokrotnie uwzględniają też iluminację roślin.

Lampy zewnętrzne mogą je oświetlać na wiele różnych sposobów, co bardzo różnicuje uzyskany efekt. Iluminacji podlegają pojedyncze rośliny, ich grupy albo szpalery. Drzewa i krzewy bardzo efektownie prezentują się przy podświetleniu od dołu. Można też spróbować efektu księżycowej poświaty. To niezwykła, bajkowa sceneria, jaką można uzyskać dzięki wykorzystaniu światła o chłodnej barwie, które zostanie skierowane na roślinę z góry lub umieszczane w jego koronie. Takie oświetlenie nadaje ogrodowej przestrzeni magicznego wyglądu.

Kolejny rodzaj oświetlenia zewnętrznego to perspektywiczna iluminacja roślin. Takie nastrojowe oświetlenie polega na wprowadzeniu do ogrodu wielu lamp o zróżnicowanym stopniu jasności. Rozmieszczenie ich tak, by stopień jasności zmieniał się liniowo w miarę oddalania się od obserwatora, pozwala w uzyskaniu niezwykłego efektu.

Inne metody iluminacji roślin za pomocą lamp zewnętrznych to cieniowanie (oświetlona roślina rzuca cień na znajdującą się za nią ścianę) albo konturowanie (w tym przypadku źródło światło umieszcza się za rośliną, dzięki czemu powstaje spektakularny efekt konturu i świetlistej poświaty wokół niej).

Każde źródło światła stosowane jako oświetlenie dekoracyjne w ogrodzie powinno mieć natężenie i temperaturę barwową światła dopasowane do specyfiki ogrodu, stylu aranżacji (ogrody skandynawskie, klasyczne, glamour, vintage) oraz wielkości przestrzeni, w której jest zastosowane. Poza domem warto zastosować model idealnie dopasowany do konkretnych warunków w ogrodzie.

Praktyczne, eleganckie i bezpieczne oświetlenie domu na zewnątrz LED i przestrzeni publicznej – lampy sufitowe zewnętrzne, oczka wpustowe, kinkiet ogrodowy

O zastosowaniu lamp na zewnątrz (kinkietu zewnętrznego, plafonu i innych produktów) możemy mówić nie tylko w odniesieniu do przydomowych ogrodów, ale również parków, skwerów, zieleńców i obiektów użyteczności publicznej. Do ich oświetlenia wykorzystuje się takie same oprawy jak do ogrodów. Montowane na ścianach budynków zewnętrzne kinkiety, stosowane do iluminacji roślin naświetlacze albo oświetlające przestrzeń ścieżek oraz podnoszące bezpieczeństwo użytkowników lampy montowane na słupkach, to najpopularniejsze przykłady.

W przypadku lamp w przestrzeni zewnętrznej, należy jednak skoncentrować się nie tylko na ich stylistyce i zastosowaniu, ale również bezpieczeństwie. Do montowania na zewnątrz budynków została przeznaczona specjalna grupa opraw o podwyższonym stopniu wodoszczelności. Zabezpieczenie lampy przed wilgocią oraz wnikaniem do jej obudowy zanieczyszczeń jest kluczowym czynnikiem różnicującym lampy ze względu na przeznaczenie do stosowania wewnątrz i na zewnątrz. Duże urozmaicenie stylistyczne opraw zewnętrznych pozwala na skomponowanie ich z różnymi pod względem designu obiektami oraz rozmaitą scenerią.

W naszym sklepie internetowym Azzardo można znaleźć odpowiednie oświetlenie energooszczędne LED do każdego ogrodu. Każda nasza lampa zewnętrzna ma podwyższony stopień ochrony IP (odporność na wilgoć, wodę i pyły), jest wykonana z trwałych materiałów (aluminium, szkło) i wyróżnia się oryginalnym designem. Stawiamy na nowoczesne oprawy i źródła światła.

Zapewnia to optymalny komfort i bezpieczeństwo użytkowania w swoim ogrodzie przez długi czas. Zachęcamy do poznania pełnej oferty i znalezienia idealnych rozwiązań do każdego ogrodu.

Gdzie zamontować w ogrodzie wytrzymałe, zewnętrzne lampy sufitowe?

Lampy sufitowe zewnętrzne (plafony zewnętrzne sufitowe, wiszące lampy zewnętrzne) stosuje się w zadaszonych strefach przydomowych. Może to być balkon lub taras, gdzie nowoczesne oświetlenie zewnętrzne sufitowe zapewnia komfort podczas wypoczynku i przemieszczania się. Lampa sufitowa zewnętrzna powinna też trafić na zabudowane ganki, czyli w pobliże drzwi wejściowych. Umieszcza się ją centralnie na osi, by zapewnić równomierne doświetlenie całej strefy. Takie lampy sufitowe zewnętrzne to poprawa bezpieczeństwa osób wchodzących lub wychodzących z budynku.

Jaki powinien być współczynnik ochrony lamp zewnętrznych (odpowiedni stopień ochrony IP dla oświetlenia ogrodowego)?

Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne domu (w tym zewnętrzne lampy sufitowe, wiszące, kinkiety, słupki ogrodowe, oświetlenie najazdowe podjazdu) musi wyróżniać się trwałością (produkty z takich materiałów, jak: szkło, aluminium) oraz wysokim współczynnikiem ochrony. Produkty mają być odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne (zabezpieczenie przed wodą, wilgocią, pyłem). Stopień zabezpieczenia jest inny dla produktów zamontowanych w różnych strefach.

W przestrzeniach zadaszonych warto umieścić wytrzymałe lampy o współczynniku nie niższym niż IP44. Lampy zlokalizowane na otwartym terenie powinny mieć IP65 lub IP66, by mieć pewność, że do ich wnętrza nie dostanie się woda, śnieg ani pyły. Natomiast oczko najazdowe, lampa zewnętrzna sufitowa lub plafony zewnętrzne o IP67 i IP68 mogą być wyeksponowane na stały kontakt z wodą, a nawet zanurzone w niej przez dłuższy czas.

Nasz sklep używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies i podobnych technologii w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego sklepu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami firmy badawcze, reklamodawcy. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności sklepu.