Kategorie

Producenci
nowoczesne lampy azzardo
reklama:

Lampy łazienkowe

Jest 128 produktów.

Produkty na stronie

Produkty na stronie


Oświetlenie łazienkowe

Oświetlenie łazienkowe pełniące funkcję oświetlania centralnego są dziś zdecydowanie bardziej zróżnicowane, od tych, które wykorzystywano w łazienkowych aranżacjach kilkadziesiąt lat temu. Niezależnie jednak od tego, jaką formę przybierają, pamiętajmy, że nie może ich w łazience zabraknąć. Oświetlenie ogólne, czyli montowane na suficie ma za zadanie równomiernie oświetlić całe pomieszczenie i pozwolić na wygodne wykonywanie czynności sanitarnych, pielęgnacyjnych, kąpiel, sprzątanie itd. Jeśli w łazience zaplanowano ustawienie pralki, oświetlenie centralne z pewnością będzie wykorzystywane przez inwestorów również do jej załadunku i rozładunku, sprawdzania czystości odzieży itd.

Oświetlenie ogólne powinno być rozproszone i docierać do wszystkich zakamarków pomieszczenia. Tylko wtedy będzie w pełni funkcjonalne i pozwoli wygodnie korzystać z łazienki. Stanowi też tło dla innych typów światła, czyli na przykład oświetlenia funkcyjnego w okolicy lustra.

W charakterze opraw montowanych w łazience, pełniących funkcje oświetlenia ogólnego, doskonale sprawdzają się łazienkowe plafony. Mogą przybierać różne formy i rozmiary, dzięki czemu stanowią mocno zróżnicowaną grupę produktów. Nieco rzadziej spotkamy się w łazience z pełniącymi funkcje oświetlenia ogólnego lampami wiszącymi. Co prawda w rustykalnych wnętrzach w tej właśnie roli możemy zobaczyć żyrandole, jednak taki sposób aranżacji jest spotykany stosunkowo rzadko i zazwyczaj ogranicza się do wybranych stylów architektury wnętrz.

We współczesnych łazienkach w roli oświetlenia ogólnego dobrze sprawdzają się lampy minimalistyczne o prostej, nienarzucającej się formie. Jako przykład można tu podać oprawy wpuszczane w sufit, które zazwyczaj montowane są w zestawach po kilka sztuk. Prosty design doskonale koresponduje z nowoczesnymi i skandynawskimi wnętrzami. Oprawy wpustowe dobrze sprawdzają się w niedużych łazienkach, w których nie zajmują wiele miejsca.

W roli lamp łazienkowych pełniących funkcję oświetlenia ogólnego mogą wystąpić też wielopunkowe spoty. Takie oświetlenie jest atrakcyjne pod względem designu i pozwala kierować snopem światła w wybrane miejsce pomieszczenia.

Lampy łazienkowe w strefie lustra

Poza oświetleniem ogólnym na funkcjonalność wnętrza wpływa aranżacja oświetlenia w strefie lustra. W tym miejscu potrzebne jest jasne i odpowiednio skierowane światło. Nie może razić w oczy stojącej przed nim osoby, ale powinno ją dobrze oświetlać. Podczas patrzenia w odbicie nie mogą powstawać na twarzy cienie. Właściwe oświetlenie tej strefy ma duże znaczenie dla wygody podczas takich czynności jak golenie, czy wykonywanie makijażu.

W roli lamp łazienkowych w strefie lustra od lat dobrze sprawdzają się kinkiety. Należy je rozmieścić po obu stronach lustra albo tuż nad nim. Modnym ostatnio rozwiązaniem jest montaż nad lustrem lamp wiszących. Kluczowe znaczenie ma tutaj wysoki stopień oddawania barw, który powinien wynosić co najmniej Ra 80. Dzięki temu emitowane przez oprawę światło będzie zbliżone do światła dziennego, a widziane barwy bliskie rzeczywistym kolorom. To niezwykle istotne przy wykonywaniu makijażu, który przy braku odpowiednich warunków może wydawać się przerysowany, a nawet groteskowy.

Oświetlenie o charakterze dekoracyjnym

Rola lamp łazienkowych nie ogranicza się dziś wyłącznie do praktycznych zastosowań. Coraz chętniej wykorzystujemy światło do tworzenia efektownych dekoracji, kreowania interesujących scenerii i budowania klimatycznego nastroju. Oświetlenie o takim charakterze bardzo chętnie aranżowane jest w okolicy strefy kąpielowej. Może polegać na podświetleniu cokołu wanny, zabudowanej ścianki lub łazienkowych półek. Bardziej wyszukaną formą dekoracyjnego oświetlenia będzie zaaranżowanie na suficie efektu rozgwieżdżonego nieba.

Oświetlenie łazienkowe mogą przybierać różne formy. Zależą one przede wszystkim od roli, jaką pełni oprawa we wnętrzu. Wybierając oświetlenie do łazienki, należy pamiętać o odpowiednim stopniu wodoszczelności opraw. Względy bezpieczeństwa są tutaj bardzo istotne i nie powinny być pomijane. Stopień wodoszczelności zależy od lokalizacji oprawy względem poszczególnych stref funkcjonalnych. Im bardziej narażona będzie oprawa na kontakt z parą wodą i bryzgi wody, tym większy powinna mieć stopień wodoszczelności.

Nasz sklep używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies i podobnych technologii w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego sklepu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami firmy badawcze, reklamodawcy. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności sklepu.